Pitnou vodou bez chlóru, mikronečistot a mikroorganismů z potrubí se může nově pochlubit Západočeská univerzita v Plzni. Studenti i zaměstnanci si natočí dokonale upravenou vodu do svých vlastních lahví a pomáhají tak mimo jiné eliminovat plastový odpad.

Filtermac si za posledních 5 let oblíbily desítky českých vysokých škol i firem, momentálně je v dosahu pro cca 100 000 studentů. Ocení ho všichni, kteří chtějí redukovat plasty a zároveň udělat něco pro své zdraví.

Tuto alternativu k balené vodě najdete nově i na fakultách strojní a filozofické ZČU, jejichž studenti se připojí ke komunitě, která ušetřila už přes 6,5 milionu „PETek“.

„Jde o český vynález i technologii. Filtry z aktivního uhlí odstraní z kohoutkové vody veškeré nežádoucí chutě a pachy. Zároveň odeberou částice a nečistoty větší než 0,5 mikronů, což znamená, že ji zbaví i mikroplastů. Na konci celé úpravy se ošetří voda UV světlem, které zlikviduje bakterie a mikroorganismy,“ říká zakladatel společnosti Filtermac Martin Václavík.

Jak to funguje? 

Studenti si stáhnou aplikaci Filtermac, zaregistrují se a vyberou si sponzorovaný tarif ZČU. Po otevření aplikace přiloží QR kód ke čtečce a mohou ihned čepovat perlivou nebo neperlivou vodu. Každý uživatel může vypít denně až 3 litry vody zdarma. Vidí také přehledné statistiky o vypitých litrech, ušetřených kilogramech plastu a CO2, který vznikne během přepravy balené vody.

Pro filtrační zařízení na Fakultě strojní získal Filtermac stabilního partnera – společnost Panattoni, která provoz a údržbu Filtermacu hradí. „Stavíme průmyslové nemovitosti dle nejpřísnějších ekologických standardů a úspora vody, snižování CO2 stopy, odpadů i limitace dopadů na životní prostředí je naší prioritou. Podpora projektu Filtermac na ZČU je logickým krokem v rámci našeho působení v Plzeňském kraji,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni pro ČR a SR.

„Využili jsme nabídky oslovit studenty Západočeské univerzity prostřednictvím LCD obrazovky na zařízení Filtermac. Chceme tak nabídnout uplatnění ve výrobě plně recyklovatelných nápojových plechovek v našem novém výrobním závodě, který budujeme v Panattoni Pilsen Digital Parku na Borských terasách. Právě teď hledáme chytré hlavy i šikovné ruce, a toto je skvělá příležitost, jak o sobě dát vědět našim novým potenciálním spolupracovníkům,“ sdělil při slavnostním zahájení provozu Filtermacu Radek Mádr, ředitel společnosti Ball Beverage Packaging Czech Republic.

Slavnostního zahájení provozu zařízení Filtermac na Fakultě strojní se zúčastnili nejen zástupci ZČU, Filtermac, Panattoni a Ball, ale i studenti a zaměstnanci školy, kteří již od dokončení instalace pravidelně vodu čerpají. „Udržitelnost je pro dnešní studenty aspekt, který sledují v mnoha oblastech života – v dopravě, oblékání, stravování… Ukázalo se to i v jejich pozitivním postoji k nabídce filtrované vody, na kterou využijí vlastní lahve. Navíc motivace šetřit plasty je u studentů v tomto případě podpořená i tím, že na vodu nemusejí přispívat ze své kapsy,“ uvedl děkan Fakulty strojní Milan Edl.

Společnost BEZPETEK, která zajistila na projekt škol bez PET lahví evropské peníze, si dala za cíl nainstalovat na českých univerzitách během 2 let cca 120 zařízení. „Kapacita ještě není vyčerpaná, školy si mohou o Filtermac zdarma stále zažádat,“ uvedl za společnost BEZPETEK Viktor Knapp.